Arónie – černá jeřabina

Arónie černá, známá jako černé jeřabiny či temnoplodec, je ovocný keř vhodný do každé zahrady.
Arónie černá, černá jeřabina, temnoplodec, foto med

Arónie černá, známá jako černé jeřabiny či temnoplodec, je ovocný keř vhodný do každé zahrady. Z keřů černé jeřabiny si můžeme vysázet i živý plod – je ozdobná květy, listy i plody. Černé plody jsou léčivé, obsahují množství vitamínů a zdraví prospěšných látek, které pomáhají například při arteroskleróze a při cukrovce. Z plodů se vyrábí skvělý likér, víno, marmeláda, zavařenina na svíčkovou a používá se i jako základní ovoce pro pečený čaj. Na podzim se sklízí a na podzim se také vysazuje.

Květy Arónie černé, foto med

Arónie černá (Aronia melanocarpa) je opadavý keř nebo malý strom, známý též pod názvem černý jeřáb. Plody – černé malvičky velikosti hrášků jsou stejně jako červené jeřabiny uspořádané v hustých chocholkách. Kvete bíle v květnu, plody dozrávají zpravidla v září. Na podzim je listy Arónie vybarvují do nádherných oranžových a rudých barev. Kompaktní keř dorůstá do výšky dvou metrů, strom může být i vyšší.

Druhy a odrůdy

Jako okrasné keře se Arónie pěstuje ve více druzích, jako ovocná dřevina s léčivými účinky pěstujeme odrůdu Nero, a to jak keř Aronia melanocarpa, tak i ovocný stromek sladkoplodý černý jeřáb Aronie Nero.

Stanoviště

Aronie je dřevina nenáročná na půdu ani na klima. Dobře roste a plodí i v neúrodných půdách a ve vyšších oblastech. Snáší nízké teploty a spolehlivě přezimuje. Upřednostňuje slunné stanoviště, nemá ráda zamokřené a stinné pozemky.

Pěstování Arónie černé

Černá jeřabina, foto med

Arónii vysazujeme od října až do poloviny listopadu. Do živého, volně rostoucího plotu rostliny dáváme na vzdálenost asi jednoho metru. Nero je odrůda samosprašná, plodí je velmi časně a pravidelně, malvy dozrávají v první polovině září, plodí až dvacet let. Arónie většinou netrpí chorobami ani škůdci. Z tvarování stačí jen výchovný řez, kdy odstraňujeme vlky a příliš husté výhony. Starší keře prosvětlujeme. Zastřihovat větve raději příliš nebudeme, neboť na jejich koncích rodí nejvíce plodů. Plody, i když jsou zralé již v září, můžeme na keřích nechat až do příchodu prvních mrazíků, získají tak na sladkosti. Chutnají ale také ptákům, kteří by se o naši úrodu dokázali rychle postarat, takže je před nimi chráníme sítí. Po sklizni plody vydrží v dobrém stavu na chladném místě až dva měsíce.

Obsah zdraví prospěšných látek

Plody černé jeřabiny, foto med

Plody černé jeřabiny obsahují vitamíny C, P, PP, B2, B9, karoten, rutin, bioflavonooidy a množství minerálů jako železo, jód, fluór, mangan. Rutin zvyšuje pevnost cév, pomáhá při léčbě žaludečních vředů. Plody arónie blahodárně ovlivňují krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak a pomáhají při arteroskleróze. Posilují imunitu. Obsahují přírodní sorbit, jsou prospěšné pro diabetiky

Arónie černá v kuchyni

Plody lze konzumovat syrové i tepelně zpracované na mnoho způsobů. Zpracováváme je podobně jako černý rybíz nebo brusinky. Zavařeniny z černých jeřabin se hodí na svíčkovou stejně jako na grilované maso nebo steaky. Ano zavařováním neztrácí arónie své ozdravující účinky, ale pochopitelně nejsilnější jsou v čerstvých plodech. Rozmačkané s medem nebo hnědým cukrem jsou dobré v jogurtu nebo se smetanou, ale i na lívanečky nebo palačinky.