Kokarda, Gaillardia

pestrobarevná trvalka Kokarda osinatá
Kokarda osinatá ´Arizona Sun´ – Gaillardia aristata ‚Arizona Sun‘, foto med

Kokarda tvarem připomíná kopretinu, jen je základní barva jejich květů žlutá a červená. Gaillardia kvetou i při minimální péči celé léto až do zámrazu. Exotické zbarvení vynikne nejen na okrasných záhonech, ale i v nádobách na terase, a nižší druhy i ve skalkách. Kokarda pochází ze Severní Ameriky a dobře snáší sucho. Nejčastěji se kokardy pěstují jako trvalky, existují však i jednoleté druhy, které se na jaře předpěstují a ven je vysadíme v půlce května.

Gaillardia Aristata Purch s motýlem, foto med

Kokarda (Gaillardia) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Rod zahrnuje desítky druhů vytrvalých i jednoletých bylin. Dorůstá výšky 30-85 cm. Drsně chlupaté trsy lodyh jsou větvené, podlouhlé listy šedozelené. Velké jazykovité květy mohou být až 8 cm velké a objevují se od konce května až do září. Úbory jsou u základního druhu dvoubarevné – červené a žluté. Některé kultivary mají úbory čistě žluté, jiné bronzově oranžové nebo vínově červené. Nejvděčnější jsou kultivary nízké. Vyšší kultivary mají tendenci poléhat a potřebují oporu. Nejčastěji se kokardy pěstují jako trvalky, existují však i jednoleté druhy, které na jaře vyséváme pod sklo a ven je vysazujeme až koncem května. Letničky kvetou, dokud je nespálí mráz.

Kokarda – druhy a odrůdy

Kokarda osinatá ‚Sunset Snappy‘, foto med

Trvalky:

Kokarda osinatá velkokvětá (Gaillardia grandiflora) dorůstá 85 cm, kvete oranžovými nebo červenými jazykovitými květy se žlutými konci. Je nejčastěji pěstovanou odrůdou, vznikla křížením druhů G. grandiflora (Aristata) a G. pulchella. Kultivary: G. aristata ´Arizona Sun´ výšky 20-40 cm, kvete zářivě žlutě a červeně; ‚Amber Wheel‚ jasně žluté, jakoby trubkovité okvětní lístky, které se rozvinou; ‚Sunset Snappy‚; ’Bremen’ výška až 70 cm, kvete červenožlutě, velké květy jsou na okrajích jen jakoby postříkané žlutou barvou; ’Burgunder’ výška až 70 cm, kvete vínově červeně; ’Kobold’ kompaktní nízká odrůda, 20—30 cm, kvete červenožlutě; ’Monarch Strain’ je žlutý s červenohnědým středem; ’Oranges and lemons’ má oranžový střed s jasně žlutými okraji; ’Tokaier’ dorůstá až 70 cm, barva květů bronzově oranžová;

Kokarda na skalce, foto med

Letničky:

Kokarda sličná, spanilá, jednoduchá (G. pulchella) dorůstá výšky 40-80 cm, kvete žlutě, oranžově nebo červeně.

Stanoviště

Kokarda, Gaillardia Aristata Purch, foto med

Kokarda upřednostňuje slunné stanoviště a dobře propustnou, výživnou půdu. Je tolerantní vůči občasnému suchu. Nesnáší dlouhodobější přemokření. Vysazuje se i jako solitér do trávníku nebo nižší druhy do skalek. Barevný efekt květů se znásobuje s počtem vysazených rostlin.

Pěstování

Kokarda velkokvětá, foto med

Semena letniček vyséváme v březnu do domácích množáren nebo květináčů zakrytých sklem. Semena trvalek vyséváme již v únoru. Na záhon oba druhy vysazujeme v polovině května, po ledových mužích. Sázíme je na vzdálenost 50 cm. Trvalky pěstujeme na stejném stanovišti několik let, letničky po skončení sezóny po posbírání semen likvidujeme. Vysoké druhy kokard potřebují oporu, jinak budou polehávat. Odkvetlé květy odstraňujeme, prodloužíme tak období kvetení. Na podzim po odkvětu rostliny seřežeme, zatáhnou se a ukládají do podzemních orgánů dostatek zásobních látek na příští rok.

Množení

Kokarda velkokvětá, foto med

Vytrvalé druhy množíme dělením trsů nebo řízkováním, letničky na jaře výsevem. Ze semen lze pěstovat i vytrvalé kokard.

Použití a přínos

Gaillardia Aristata Purch, foto med

Kokardy pěstujeme jako součást smíšených rabat, nízké kultivary se hodí i do volných skupin s travinami. Můžeme je kombinovat se zavinutkami (Monarda), denivkami (Hemerocallis), třapatkami (Echinacea), kopretinami (Leucanthemum), hvězdnicemi (Aster amellus), krásnoočky (Coreopsis). Z okrasných travin to jsou ostřice (Carex), kavyl (Stipa), kostřava (Festuca) nebo dochan (Pennisetum). Kokarda je vhodná k pěstování na okrajích záhonů, na skalkách i květináčích a jiných nádobách na terase či balkonu. Svůj význam mají i pro motýly, včely a další užitečný hmyz.