Červenému rybízu podobná Klanopraška čínská je u nás poměrně nová, ale pro své blahodárné účinky na náš organismus se zde rychle zabydluje. Zatím ji známe v sušené nebo kandované formě, ale již se tato nádherně kvetoucí rostlina objevuje i na našich zahradách. Říká se jí ovoce pěti chutí, a i když nezaměnitelná kořeněná chuť nemusí být každému příjemná, rozhodně oceníme její výrazné posilování organismu v zatěžujících podmínkách.
Klanopraška čínská (Schizandra Chinensis Baill) je pomalu rostoucí dřevitá liána, vysoce odolná vůči mrazu (snese -30 °C). Plody tzv. Stromu pěti chutí mají kyselou, sladkou, pálivou, slanou i hořkou chuť. Používají na výrobu čajů, sirupů a džemů, suší se, kandují, případně nakládají do medu.
Stanoviště
Klanopraška roste na slunných místech i ve světlých a vlhkých lesích a také na pobřeží řek a jezer. Na půdu neklade Klanopraška zvláštní nároky, daří se jí jak v písčité, tak i v hlinité až jílovité půdě, dokonce jí ani příliš nezáleží na pH půdy, snáší kyselé, neutrální i zásadité. V podstatě jí vadí pouze suchá půda.
Pěstování
Do pěstební jámy dáme kvalitní kompost nebo zahradnický substrát a pro rostlinu připravíme oporu, bez níž by se při své výšce neobešla – dorůstá až šesti metrů. Kromě slunce je pro Klanoplašku nejdůležitější zálivka. Kořeny před žárem zastíníme. Je mrazuvzdorná až do –35 °C, ale narašené rostliny občas při pozdních jarních mrazících omrzají. Po zasazení rostlina tři, někdy i čtyři roky vykvétá pouze samčími květy, které poznáme podle kávově bílé až narůžovělé barvy. Teprve po tomto období se vedle samčích utvářejí také květy samičí a rostlina začne plodit. Nenápadné, drobné květy intenzivně voní po citronech a vykvétají od konce května do začátku června. Klanopraška není samosprašné a abychom se dočkali slušné úrody, je vhodné zasadit tyto rostliny nejméně dvě, raději i více. Plody ve tvaru asi centimetrových bobulí tvoří hrozny jasně červené barvy, které jsou podobné rybízu. Dozrávají od konce srpna do září.
Množení
Klanoprašku lze množit řízkováním, dbáme na to, aby letní řízky byly polovyzrálé se čtyřmi nebo pěti očky. Díky vlastnosti svazčitých kořenů, které se přeměňují v oddenky a v blízkosti mateřské rostliny samy vytvářejí nové rostliny, není problém množit rostlinu výmladky, jenž prostě odkopneme nebo odkrojíme rýčem a přesadíme na stanoviště. V plodech bývají jedno až dvě semena, která můžeme zasadit.
Použití a přínos
Klanopraška čínská je ceněna zejména pro vysoký obsah vitaminu C a mimo jiné látku schizandrin, která pomáhá harmonizovat náš organismus. Obsažené látky mají četné blahodárné účinky, mezi které patří zejména posilování imunity, pozitivní účinky týkající se sexuální výkonnosti u mužů a erotické senzitivitě u žen. Plody významně pomáhají vyčerpanosti, ospalosti, depresích, nedokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Plody a výrobky z nich stimulují cévní činnost a dýchání. Na druhou stranu není vhodné, aby klanoprašku užívali lidé s hypertenzí a se srdečními chorobami. Z klanoprašky účinně využijeme i listy, z nich vaříme čaj, které dokáže zvýšit naše pracovní úsilí, ať už fyzické nebo duševní. Vedlejším účinkem ale může být nespavost, vyšší nervová vzrušivost nebo poruchy srdeční činnosti.