Modřenec – druhy a pěstování

Nádherně modré květy drobné cibuloviny modřence
Modřenec druhy a pěstování, foto med

Modřenec  je kvetoucí drobná cibulovina, vysoká patnáct až dvacet centimetrů. Mají úzké trávovité listy a husté hrozny drobných baňkovitých květů, většinou v různých odstínech modré barvy. Vyšlechtěné jsou ale i odrůdy, které kvetou bíle, růžově i žlutě. Dobře vypadají i zplanělé v trávníku nebo na obrubách okrasných záhonů.

Zplanělý modřenec na břehu rybníka, foto med

Modřenec (Muscari) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovité. Drobná cibulovina dorůstá asi 20 centimetrů. Má úzké listy a kvete v podobě vejčitého hroznu s asi dvaceti semknutými modrými kvítky ve tvaru baňky, někdy s bílou zubatou korunkou. Barva květu může být v různých odstínech modré, nebo méně často čistě bílá, případně i růžová. Modřence různých druhů patří mezi jarní cibuloviny, které rozkvétají souběžně s tulipány a narcisy v dubnu a květnu.

Druhy a odrůdy

Bílý modřenec, foto med

Modřenec (Muscari) existují ve více než padesáti druzích, z nichž nejvíce se jich vyskytuje v jižní Evropě a kolem Středozemního moře. U nás zdomácněl zejména Modřenec širokolistý (M. botryoides), který kvete v podobě vejčitého hroznu s asi 20 semknutými modrými kvítky ve tvaru baňky s bílou zubatou korunkou. Modřenec arménský (M. armeniacum) má buď sytě kobaltové modré hrozny kvítků s bílým okrajem nebo se vyskytuje v barvách blankytné či zcela světlých. Každopádně intenzivně voní. Modřenec hroznatý (M. racemosum) má hroznovitý květ tvořený velkým množstvím drobných květů modrofialové barvy. Roste i zplaněle na stráních a okrajích louky. Modřenec Aucherův (M. aucheri) má husté klasy modrých zvonkovitých květ. Je vhodný pro pěstování nejen na záhonech, ale i na skalkách nebo v nádobách na terase či balkonových truhlíků.

Stanoviště

Modřencům vyhovují spíše vápenité půdy, které mohou být i sušší. Dokáže růst na přímém slunci i polostínu pod keři. Na jednom stanovišti můžeme tyto květiny ponechat i několik let.

Pěstování

Modřence, foto med

Modřenec je naprosto nenáročný na pěstování. Vysazujeme ho na podzim – v září až říjnu, do dobře propustné půdy vyhnojené kompostem a nepříliš vlhké. Cibule sázíme do hloubky asi 8 – 12 cm (podle velikosti cibulí), ve vzdálenosti 6 – 10 cm od sebe. Do zimy ještě stačí vyrašit listy, které jsou zcela mrazu odolné. Dále se o ně téměř nemusíme starat. Mají-li dobré podmínky, velmi rychle se rozrostou. Po odkvětu se zatáhnou a opět se objeví až další sezónu. Pokud se porost příliš zahustí, bude lepší v červenci po zežloutnutí listů vyjmout cibulky ze země a rozsadit je.

Množení

Modřence se rychle množí postranními cibulemi, kterých každý rok přibývá velký počet.

Použití a přínos

Modřenec Aucherův, foto med

Modřence jsou vhodné k vysázení na obruby okrasných záhonů, pod okrasné keře nebo pod vyšší trsy trvalek, ale i na okraje trávníků, kde je necháme zplanět a rozrůst. Jsou ozdobou každé skalky. Dobře se uplatní jako doplňková květina do jarních truhlíků na okna a balkony. Barevně skvěle doplňují ostatní cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, řebčíky, srdcovky a další jarní květiny.