
Při jarní procházce si můžeme na vlhčích místech poblíž vodních toků nebo na březích rybníků všimnout drobných žlutých kvítků. Vytrvalá bylina Orsej jarní vytváří svěže zelené koberce poseté zářivými kvítky. Pochází z Evropy, konkrétně z Anglie, odkud se rozšířila do Severní Ameriky. Z plané byliny bylo vyšlechtěno i několik zahradních kultivarů s květy jednoduchými i plnokvětými, barvy žlutobílé, žluté a oranžové.

Orsej jarní (Ficaria verna) je trvalka z čeledi pryskyřníkovitých s rozsáhlým kořenovým systémem a větvenou, poléhavou lodyhu. Rostlina dorůstá 5-15 cm, větší listy mají, srdčitý nebo ledvinovitý tvar. V úžlabí paždí vyrůstají drobné žluté květy. Orsej kvete od března do května. Plodem je nažka. Po odkvětu celá rostlina usychá a podzemní část s hlízami čeká do příštího jara.
Stanoviště

Orseji jarnímu se daří na vlhkém stanovišti – na travnatých březích potoků a řek, na loukách, v listnatých lesích a kultivary na břehu zahradních ploch. Půdu potřebuje vlhkou a dusíkatou. Nemá ráda slunná místa, upřednostňuje polostín.
Pěstování

Orsej jarní pěstujeme na okrajích květinových záhonů i v pěstebních nádobách za okny, na balkoně i na terase. Zeminu má ráda humózní a vlhkou. Dostatek vláhy potřebuje především na jaře. Sazenice sázíme do polostínu, můžeme je kombinovat s bledulemi, podléškami, sasankami, fialkami a dalšími drobnými jarními rostlinami. Orsej nepotřebuje řez, nevyžaduje hnojení a odolává mrazu až do – 23 °C. Při nižších teplotách nebo holomrazech naklademe na místo výskytu chvojí nebo navršíme listí.
Množení
Orsej jarní množíme hlízami nebo dělením trsů na jaře. Tím se také rostlina zmlazuje.
Použití a přínos

Většinou je Orsej považován za plevel. Plnokvěté odrůdy pěstujeme na zahradě nebo v přenosných nádobách. Dříve se kořeny a listy používaly na léčbu hemeroidů, proti oběhovým potížím, kurdějím a bradavicím. Problém je, že je – jako ostatní pryskyřníkovité rostliny – jedovatý (protoanemonin, ranunkulin), a je obtížné určit množství, které léčí a nezpůsobí otravu. Při nesprávném požití hrozí zánět trávícího ústrojí, bolesti žaludku, závratě. První pomocí je vyvolání zvracení a podání aktivního uhlí. Průmyslově se rostlina využívá k výrobě čípků, mastí a pomád. Květy lákají motýly, včely a další opylovače.