Spirála na byliny

spirála na bylinky z kamenů, osázená zeleným kořením
Budování spirály na bylinky, foto med

Spirála na byliny se může stát efektním prvkem zahrádky. Můžeme na ní vytvořit malá políčka pro pěstování bylinek s rozdílnými nároky. Například na vrcholu bude suché místo s chudou půdou a dole výživná a vlhká zemina. Bylinkovou spirálu postavíme blízko domu, nebo u letní kuchyně či místě, kde grilujeme, abychom potřebné koření měli pěkně po ruce.

Spirála na bylinky
Spirála na bylinky, foto med

Chceme-li si užít aromatické vůně a květy plné motýlů, orientujeme spirálu k místu, kde sedáváme – u terasy, u zahradní lavičky apod. Zajímavě bude vypadat ve spojení s mini jezírkem nebo spirála v okrasném trávníku. Umístění je zcela na nás, jen musíme pamatovat na potřeby většiny zeleného koření, kterým je slunné stanoviště. Půdu na vrchol připravíme chudou a propustnou, v nižších patrech může výt na živiny bohatší a prohnojená organickými hnojivy.

Stavba spirály

spirála na byliny
Kameny na stavbu spirály, foto med
  • Nejdříve si obstaráme dostatek velkých a pěkných kamenů. Ideální budou kameny jednoho druhu – přírodní balvany a kusy skály, výjimečně můžeme použít dlažební kostky nebo cihly, ale zcela nevhodné by byly prefabrikáty z plastů.
  • Vyměříme si kruh o průměru 2-3 metrů. To uděláme tak, že do středu zatlučeme kolík, ke kterému přivážeme provázek dlouhý 1-1,5 m.
  • Na volný konec provázku připevníme sáček se sypkou hmotou – písek, drobný štěrk, vápno apod. Uděláme do něj malou dírku, tak, aby se sypal tenký pramínek, a vyznačíme jím obvod kruhu.
  • Celou plochu zryjeme nebo zkypříme motykou, odstraníme veškerý plevel.

Tvarování spirály

levandule
Levandule, foto med
  • Po obvodu kruhové základny vyryjeme rýhu, kterou vyplníme pískem.
  • Do tohoto písčitého lůžka zasazujeme jeden kámen za druhým. Poté na kruh asi do metrové výšky navršíme zeminu.
  • Vytvarujeme spirálu a po jejím obvodu usazujeme kameny tak, aby byly mírně šikmo ke středu. Nejenže jimi zpevňujeme okraj spirály, ale také vytváříme jednotlivá políčka.
  • Každý takový pěstební dílec opatříme drenážní vrstvou, na kterou pak vrstvíme zeminu, která bude odpovídat nárokům zvolených bylin.
  • Většina koření dává přednost alkalické půdě s neutrální reakcí, a to buď lehkou propustnou nebo humózní zeminu.

Jak osázet spirálu

šalvěj
Šalvěj, foto med

Spirála na byliny se osází nejlépe předpěstovanými sazenicemi. Ty si buď koupíme v zahradnictví, nebo si je sami předpěstujeme. Na vrchol spirály umístíme ty nejméně náročné suchomilné bylinky, které vyžadují hodně slunce. Do spodní části zasadíme byliny vlhkomilnější a silně se rozrůstají. Více o osázení spirály ZDE.