Na našich zahradách se opět objevují staré odrůdy ovocných stromů, jako jsou Oskeruše, jablka Řehtáče, Moruše, Kdouloně, které se dříve běžně pěstovaly. Patří mezi ně i netradiční ovocný strom Mišpule německá. Její kulovité plody musí přemrznout, aby se staly lahodnými. A je to zážitek, když si na zasněženém sadu přímo ze stromu utrhneme ovoce, z něhož vysajeme sladkou a příjemně aromatickou dužinu. Dospělý strom může urodit až třicet kilogramů mišpulí a péči vyžaduje minimální.
Mišpule německá, obecná (Mespilus germanica) je opadavý listnatý strom s rozložitou korunou z čeledi Rosaceae a rodu Mespilus. Dorůstá do výšky až sedm metrů, ale zpravidla bývá vysoká do čtyř metrů. Listy má tuhé, s výrazným žilkováním, sytě zelené, na podzim žlutooranžové. Kvete v květnu až červnu, miskovité bíle květy bývají až 5 cm široké a jsou samosprašné. Plodem jsou 3-4 cm velké, světlehnědé chlupaté malvice – mišpule, které obsahují 4-5 semen. Dužnina je do doby, než plody přejdou mrazem trpká, svíravá, tvrdá a nepoživatelná. Po přemrznutí se dužnina změní na kašovitou, sladkou a má kořenitě ostrou chuť. Konzumuje se pouze dužnina, slupka není poživatelná.
Druhy a odrůdy
Mišpule pochází z Malé Asie a Kavkazu, odtud se dostala do Středomoří. Planě roste v severním Íránu a na Balkáně. Divoké formy mají trny, vyšlechtěné jsou beztrnné. Vzrůst těchto stromů záleží na podnoži. Existují odrůdy s asi 2 cm malými plody, ale i s plody velkými kolem 5 cm. Mišpule Německá je nejrozšířenější druh a má množství odrůd, např. velkoplodou odrůda převislá s velkými plody Holandská, Westerveld, Nottingham a Royal s menšími chutnými plody, Dutch a Monstrous mají středně velké plody.
Stanoviště
Mišpule upřednostňuje slunné stanoviště a ideálně hlubší, živné, vápenaté půdy dobře zásobené vodou. Snáší dobře mrazy i polostín.
Pěstování Mišpule
Prostokořenný stromek vysazujeme na podzim nebo na jaře, kontejnerovaný kdykoliv. Prostokořennému nesmí vyschnout kořeny, před výsadbou na den namočíme. Doporučená vzdálenost při výsadbě je 4-6 metrů a vysadíme hlouběji, aby místo roubování bylo 10-20 cm pod zemí. Za sucha během prvních let zaléváme, během vegetace dvakrát pohnojíme. Po výsadbě provedeme základní řez (pokud tak již neučinili v zahradnictví) a dále již žádné tvarování nepotřebuje, vyjma zmlazovacího řezu u starých stromů. Mišpule je samosprašná, nepotřebuje opylovače, i jediný strom dobře plodí. Škůdci netrpí a nepotřebuje chemickou ochranu.
Množení
Mišpuli množíme buď hned zjara roubováním, nebo v srpnu očkováním na podnož plané hrušně, hlohu či kdouloní. Množit lze i výsevem stratifikovaných (přešlých mrazem) semen, takové rostliny si zachovávají původní vlastnosti mateřských rostlin.
Použití a přínos
Nenáročný ovocný stromek Mišpule německá, někdy také obecná nebo velkoplodá, se na zahradách uplatní jako dekorativní solitéra s atraktivními květy, ceněná pro své zajímavé chutné ovoce s léčivými vlastnostmi. Měsíce konzumní zralosti jsou od doby přejití mrazem až do března. Po sklizni mišpulí v listopadu je před konzumací ještě několik týdnů skladujeme, a to až do jejich změknutí.
Mišpule v kuchyni
Přemrzlé plody Mišpule obsahují dužinu, která chutná jako pikantní marmeláda. Konzumujeme je syrové tak, že odtrhneme stopku, dužinu si vytlačíme do úst, pecky vyplivneme. Z plodů, které mají množství pektinu a snadno rosolovatí, lze vyrábět různé marmelády, džemy, povidla, rosoly, pasty, vína i likéry, můžeme je kompotovat, kandovat i sušit.
Marmeláda z mišpulí
Přísady: na 1 kg mišpulí 300 g cukru špetka skořice asi 1 dl vody
Postup: očištěné mišpule podlijeme vodou a rozvaříme je. Vzniklou kaši prolisujeme a vrátíme do kastrolu. Přidáme skořici a cukr a vaříme do zhoustnutí. Horké nalijeme do vypařených skleniček, uzavřeme je a obrátíme dnem vzhůru.
Co léčí Mišpule
Plody mišpule obsahují 75 % vody, 10 % sacharidů, 7,5 % vlákniny, 1,4 % organických kyselin, vitamíny C a B2, minerální látky hořčík, draslík, sodík, pektin, třísloviny. Příznivě působí na kardiovaskulární systém, napomáhají léčbě nemocí oběhového systému, snižují hladinu cholesterolu a pomáhají léčit záněty dýchacích cest.