Kadeřávek pochází z východního Středomoří, má rád chladnější a vyšší polohy a přezimuje. Řadí se mezi zeleninu s vysokým obsahem vitaminů, stopových prvků a minerálních látek. Je příbuzný kapustě, netvoří však hlávku, ale jeho listy rostou ve volné růžici na vysokém košťálu. Kadeřávek je otužilý a díky tomu můžeme sklízet čerstvou zeleninu i ze zasněžené zahrady.
Listy postupně odlamujeme od října po celou zimu. Kadeřávek, Kapusta kadeřavá (Brassica oleracea convar) je nejlépe sklízet po prvních mrazících. Vydrží ale i pod sněhem a pak se dá ke konzumaci použít přímo ze záhonu. Větší listy uskladníme v mrazničce, kde vydrží svěží stejně jako špenát.
Druhy a odrůdy
Šlechtitelská novinka Jersey Kale dorůstá až do výšky 2,25 m (nazývá se také vycházková hůl, protože její rovný stonek můžeme usušit a jako hůl používat). Pravé kadeřávky mají tmavě zelené nebo zelenošedé listy s hustě zvlněným okrajem. Snadné je pěstování kompaktní a otužilé odrůdy Dwarf Green Curled, která je ideální zeleninou pro malé zahrádky a na větrná stanoviště.
Pěstování
Kadeřávek, Kadeřavá kapusta se vysévá v květnu až v červnu přímo na záhon ve sponu 50 až 60 x 50 cm, či na podzim na záhony, ze kterých jsme sklidili zeleninu, jako je mrkev, salát, nebo květák anebo brokolice. Pěstuje se podobně jako Hlávková kapusta. Na hnojení je nenáročný. Odrůdy se liší vzhledem i dobou sklizně, zelené vydrží teploty až do –15 °C, fialové jsou ještě odolnější. Rostliny jsou velmi variabilní ve vzrůstu i barvě, listy mají široké a někdy po okraji zvlněné nebo nakadeřené. Kadeřávky dorůstají různých výšek od 30 – 40 cm u zakrslých odrůd, až do 90 cm u vysokých odrůd. Rozrůstají se až na 60 cm do šířky.
Výživová hodnota
Kadeřávek má čtyřikrát větší obsah karotenů než například brokolice. Z vitaminů obsahuje skupiny B, biotin, vitamin C, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor a vitamin E. Biotin – vitamin krásy udržuje hezkou pleť a vlasy. Množství vitaminu A posiluje imunitní systém, vitalitu a dobrou náladu. Draslík zase vyplavuje z těla škodliviny, čímž posiluje srdce, ledviny a močový měchýř. Vláknina z kadeřávku přispívá k tvorbě zdravé střevní mikroflóry. Kadeřávek má i léčivé účinky, neboť odstraňuje zácpu, zbavuje střeva jedovatých látek, chrání buňky před volnými radikály, snižuje cholesterol, posiluje sliznice v těle, snižuje stres a pomáhá při osteoporóze, zpomaluje proces stárnutí, podporuje stavbu kostí a chrání před rakovinou.
Kadeřávek v kuchyni
Konzumujeme tepelně upravené listy mírně nahořklé chuti, nejjemnější obsahuje středová část. Podávají se vařené a polité máslem, jako příloha k masu, dále kadeřávek zapečený, dělají se z něj karbanátky nebo závitky. Můžeme ho také zapéct s těstovinami, použít k přípravě různých salátů, polévek a dušených mas.
Menu
Překrm: Palačinky s kadeřávkem
Ingredience: palačinky – 0,5 l mléka, 2 vejce, špetka soli, asi 8 lžic mouky, kadeřávek, 10 dkg šunky, uzeného masa apod.
Příprava: V mléce rozšleháme vejce, osolíme a postupně zašleháme mouku, až vznikne hustší těstíčko. Do něj přimícháme drobně nakrájený kadeřávek s nakrájenou uzeniny, v množství dvě třetiny těsta a jedna třetina kadeřávku. Na pánvi pečeme palačinky, a když je obrátíme, do středu každé navršíme nakládané houby.
Polévka: Kadeřávek s klobásou
Ingredience: 1500 ml vývaru z kostí, 250 g kadeřávku, 2 brambory, olej, 2 cibule, lžíce mleté papriky, sůl, drcený kmín, 1 vejce, 1 klobása
Příprava: Kadeřávek nakrájíme na nudličky, brambory na kostky. Osmahneme nakrájenou cibuli, odstavíme a přidáme mletou papriku, sůl, kmín a na tento základ vložíme kadeřávek a brambory. Podlijeme vývarem a uvaříme. Před koncem vaření v polévce rozkloktáme vejce a na kostky nakrájenou klobásu.
Hlavní jídlo: Závitky s mletým masem
Ingredience: 10 listů kadeřávku, 500 g mletého masa (dietní je krůtí), 2 vejce, 1 cibule, solamyl, rajský protlak, sůl, trocha octa, tymián, pepř, případně třený česnek.
Příprava: Listy spaříme v osolené vodě asi 8 minut, poté je rychle ochladíme ve studené vodě, silná žebra případně seřízneme. Náplň: mleté maso smícháme se zbytkem kadeřávku, přidáme vejce, cibuli, sůl, asi 3 lžičky solamylu, česnek a koření. Nádivku rozdělíme na listy, každý dobře zabalíme, ze stran zahneme a svážeme nití. Závitky poskládáme do zapékací misky, podlijeme protlakem zředěným vodou a dochuceným cukrem a tymiánem a dáme zapéct na asi 40 minut. Podáváme s brambory nebo bramborovou kaší.
Dezert: Kadeřávkový závin
Ingredience: balíček listového těsta, cibule, kadeřávek, žampiony, kopr nebo kudrnka, sůl, vejce na potření.
Příprava: Kadeřávek nakrájíme na jemné proužky. Cibuli a žampiony nakrájíme na plátky. Na velké pánvi osmažíme na oleji cibuli, přidáme žampióny, kadeřávek, nasekaný kopr nebo petrželku a sůl. Dusíme za stálého míchání asi 5 minut.
Listové těsto rozválíme na dvě placky, posypeme strouhankou a poklademe zeleninovou směsí. Svineme, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme asi půl hodiny. Závin chutná teplý i studený.